Data publikacji: 2021-10-15
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Drodzy Studenci,

Wiemy jak ważne są szczepienia w profilaktyce chorób zakaźnych. Pokazuje to zarówno ostatnia pandemia, jak i fakt licznych szczepionek, które w ostatnich dziesięcioleciach skutecznie pomagały nam radzić sobie z problemami zdrowia publicznego.

Zachęcamy wszystkich Was do skorzystania z darmowych szczepień przeciw grypie, które prowadzone będą w naszym Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej przy ul. Bukowskiej 70.
Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, prosimy o wypełnienie formularza na stronie WISUS:

WISUS -> SYSTEMY -> SZCZEPIENIA

System będzie uruchomiony od dnia 11 października br.

Jednocześnie prosimy wszystkich, którzy do tej pory nie zaszczepili się przeciw COVID-19 o skorzystanie z tej możliwości. Szczepienia realizowane są w prowadzonym przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego punkcie szczepień na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
Zdajemy sobie sprawę z mnogości dezinformacji i fałszywych opinii deprecjonujących szczepienia. Z całą mocą podkreślamy jednak, że szczepienia przeciw COVID-19 są najskuteczniejszym elementem walki z pandemią, a wszelkie badania obserwacyjne pokazują ich skuteczność:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19,
  • znaczące ograniczenie ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • maksymalna redukcja ryzyka zgonu w wyniku ciężkiego COVID-19, które to należą do rzadkości.

To są fakty, które potwierdzają badania naukowe oraz aktualny profil zakażeń w Polsce.
Pamiętajmy również, że zgłaszane niepożądane odczyny poszczepienne występują niezmiernie rzadko i stanowią promil osób w stosunku do szczepionej populacji.

Jeśli macie pytania lub obawy związane ze szczepieniami przeciw COVID – z chęcią na nie odpowiemy – prosimy przesyłać je na adres covid@ump.edu.pl

Tak jak określiliśmy w Wytycznych dotyczących organizacji roku akademickiego, w szczególności na zajęciach klinicznych, zastrzegamy sobie możliwość weryfikacji osób zaszczepionych. Każdy z Was – niezależnie od faktu zaszczepienia – będzie mógł uczestniczyć w zajęciach, ale osoby niezaszczepione mogą mieć ograniczony bezpośredni kontakt z pacjentami. To wynik naszej troski o zdrowie i życie powierzonych naszej opiece pacjentów.
Potencjalna weryfikacja faktu zaszczepienia będzie się odnosiła do pełnego cyklu szczepienia, udokumentowanego paszportem COVID (nie przewidujemy weryfikacji przyjęcia dawki przypominającej).

Jednocześnie informujemy, że w przypadku dawki przypominającej przeciw COVID-19 (booster) umożliwiamy Wam zaszczepienie się nią w ramach punktu szczepień prowadzonego przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM na terenie MTP.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dawka przypominająca dostępna jest dla studentów, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Dlatego też wprowadziliśmy poniższe zasady dostępności do dawki przypominającej, uwzględniając zajęcia kliniczne i praktyki w podmiotach leczniczych na poszczególnych latach studiów:

Kierunek studiów Rok studiów, od którego możliwe jest podanie dawki przypominającej
Lekarski 1
Lekarsko-dentystyczny 1
Pielęgniarstwo (studia I i II stopnia) 1
Położnictwo (studia I i II stopnia) 1
Farmacja 3
Ratownictwo medyczne 1
Elektroradiologia ( studia I i II stopnia) 1
Analityka medyczna 2
Biotechnologia medyczna 3
Dietetyka (studia I stopienia) 3
Dietetyka (studia II stopnia) 1
Fizjoterapia 1
Terapia zajęciowa 2
Kosmetologia (studia I stopnia) 2
Kosmetologia (studia II stopnia) 1
Protetyka słuchu (studia II stopnia) 1
Protetyka słuchu (studia II stopnia) 1
Optometria ( studia II stopnia) 1

Wg zaleceń Ministerstwa Zdrowia dawkę przypominającą należy podać nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia.

Osoby chcące otrzymać dawkę przypominającą, prosimy o wypełnienie formularza w systemie WISUS:

WISUS -> SYSTEMY -> SZCZEPIENIA

System będzie uruchomiony od dnia 11 października br.

Z pozdrowieniami

Prof. Andrzej Tykarski
REKTOR

Prof. Małgorzata Kotwicka
Prorektor ds. Dydaktyki
Prof. Edmund Grześkowiak
Prorektor ds. Studenckich